ABD piyasalarda fırtına gibi esti

YURTİÇİNDE KRİTİK ENFLASYON VERİSİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayı enflasyon rakamlarını yayımladı. Enflasyon yıllık bazda yüzde 71,60 olarak açıklanırken, aylık bazda 1,64 olarak açıklandı.

EMEKLİ VE MEMUR MAAŞ ZAMLARI NETLEŞTİ

Milyonlarca emekli, memur ve memur emeklisi haziran ayı enflasyon rakamlarını merakla bekliyordu. Milyonların beklediği haberi TÜİK verdi. Açıklanan veriye göre işçi emeklisinin zam oranı yüzde 24,73 olarak hesaplanırken, memur ve memur emeklisi de yüzde 19,30 zam almış olacak.

TL BU HAFTA DEĞERLENDİ

TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru 61,90 ile 2021 Eylül ayından beri en yüksek seviyeyi gördü.

AKARYAKITTA ÖTV’YE ÜFE ZAMMI

TÜİK’in yılın ilk altı ayına yönelik enflasyon verilerini açıklaması sonrasında akaryakıta ÖTV zammı uygulandı. Benzin, motorin ve otogazda (LPG) maktu ÖTV tutarları altı aylık üretici enflasyonu kadar zam geldi. Benzin ve motorinde yaklaşık 2’şer liralık vergi zammı uygulandı. Sigara ve alkollü ürünlerin ÖTV’si de yüzde 19,49 artış gösterdi.

SPK’DAN KRİPTO KARARI

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), kripto varlıklara dair düzenlemeleri içeren Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un yürürlüğe girmesi sonrasında kripto varlıklara yönelik sürecin ayrıntılarını paylaştı.

TARIM DIŞI BEKLENTİYİ AŞTI

ABD’de tarım dışı istihdam Haziranda 206 bin kişi artış kaydetti. İşsizlik oranı 4,1 ile beklentilerin üzerinde açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir