Göçmen botu battı Akdeniz’de faciadan dönüldü: 44 kişi kurtarıldı, 3 kişi kayıp

İtalya’da ANSA ajansının haberine göre bir teknenin Akdeniz’in uluslararası sularında alabora olduğu, bölgedeki Tunuslu bir balıkçı teknesinin 44 göçmeni kurtardığı belirtildi. Haberde, olayda 3 kişinin de kayıp olduğu aktarıldı. Kurtarılan göçmenlerin balıkçı teknesinden İtalya Sahil Güvenlik Komutanlığının devriye botuna alındığı ifade edilen haberde, kurtarılanların daha sonra Lampedusa Adası’na getirildikleri kaydedildi.

Haberde, İtalyan Mali Polisi’ne ait devriye botunun gece boyunca kayıp 3 göçmeni aradığı vurgulandı. Batan göçmen teknesinin 5 Temmuz’da Tunus’tan ayrıldığına işaret edilen haberde, göçmenlerin bu geçiş için kişi başı 800 avro ödediklerine dikkat çekildi.

Bu arada, Uluslararası Göç Örgütünün (IOM) derlediği verilere göre, Orta Akdeniz’de yılbaşından 7 Temmuz’a kadar 878 göçmen denizde kayboldu.

İtalya İçişleri Bakanlığının verilerine göre ise 1 Ocak-5 Temmuz döneminde ülkeye denizi aşarak gelen göçmenlerin sayısı 26 bin 202 oldu. Geçen yıl aynı dönemde ise bu sayı 67 bin 102 olarak kaydedilmişti. Bakanlığın verileri, düzensiz göçmen gelişlerinde, geçen yılın ilk 6 aylık periyoduna göre bu yıl yaklaşık yüzde 40 düşüş olduğunu ortaya koydu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir