İsrail tahliye çağrısı yaptı: Gazze-Avrupa Hastanesi boşaltılıyor

AA

İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye yönelik saldırılarını sürdürüyor.

Gazze’nin güneyindeki Han Yunus kentinin doğusunda Filistinliler, İsrail’in bölgenin boşaltılması çağrısından sonra ise El-Mevasi bölgesine doğru göç etti.

Hastaneler tahliye ediliyor

Bunun akabinde hastanelerde tedavi gören yaralılar, farklı hastanelere nakledilmeye başlandı.

Sağlık kaynakları, Gazze Şeridi’nde faaliyetteki az sayıdaki sağlık merkezinden biri olan Gazze-Avrupa Hastanesi’nden tahliye edilen hasta ve yaralıların kent merkezindeki Nasır Hastanesi’ne nakledildiğini ifade etti.

Kaynaklar, hastanenin veya çevresinin bombalanması durumunda zarar görecekleri endişesiyle ekiplerin “hastanedeki tıbbi alet ve cihazları da tahliye etmeye başladığını” belirtti.

“Kendi güvenliğiniz için kenti boşaltın”

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, dün sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, Filistinlilerden Han Yunus kentinin doğusundaki bölgeleri “güvenlikleri için” acilen boşaltmalarını istemişti.

Kentin doğusundaki Filistinliler, İsrail ordusunun çağrısından saatler sonra El-Mevasi bölgesine doğru göç etmek zorunda kalmıştı.

Su ve gıdadan yoksunlar

Refah’ın batısında bulunan ve yerleşim yeri olmayan El-Mevasi’de büyük ölçüde açık araziler bulunuyor.

Altyapı, kanalizasyon ağları, elektrik hatları, iletişim ağları ve internetten de yoksun olan bölgede, yerinden edilmiş Filistinliler, oldukça zor şartlar altında yaşamaya çalışıyor.

Evlerini terk edip bu bölgeye sığınanlar, su, gıda, temizlik ve sağlık hizmetleri konusunda büyük yoksunluk yaşıyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir